HAGEMON #1 — Miks, Greta, Kolm keha
I
Natuke rohkem kui 10 aastat tagasi on möödunud mu viimasest blogipostitusest ning hiljuti tabasin end mõttelt, et nüüd on aeg vana hobi taaselustada. Küll uuemal ja värskemal kujul — privaatse ehk nn invite-only uudiskirjana. Uudiskirja/blogi päevakajaline 3-punktiline formaat on inspireeritud Daniel Vaariku ja Sten Tamkivi uudiskirjast Memo, mida olen nüüdseks mõned kuud jälginud.
Millest?
Nn elevator pitch on "mõtted kaubandusest, toidust, energiast, metsast ja inimloomusest kliimamuutuse perspektiivist" ehk valdkondades, milles ma igapäevaselt töötan ja end harin.
Miks?
Kliimamuutus on tegelikult pehme sõna. Viies end teemaga kurssi, saab kiirelt selgeks, et olukord on p***e minemas või juba ongi p****s ning õige sõna on kliimakriis. Kui parafraseerides meemi "every disaster movie starts with a scientist being ignored", siis ma tunnen end igapäevaselt nagu ma elaks mingis teises inforuumis. Nagu mul oleks infot, mida enamus ei tea või ei taha teada.
Viimase mõne aastaga on kliimamuutuse teema laiemalt hõivanud suurema osa minu tööst ning ka vaba aja lugemisest/kuulamisest/vaatamisest. Juba ülikoolis jäi mulle enda mõtete struktureerimiseks külge harjumus märkmeid teha ning nüüd on tavaline, et kirjutan üle päeva eri mõtteid või viiteid oma Evernote'i.
Kliimamuutus on vestlustes aina aktuaalsem teema — olgu see prügisorteerimine, elektriautod, lageraie või tuulikud. Kuna ma olen teemasse juba omajagu süvenenud, küsitakse tihti minu arvamust. Ning kuna enamus teemasid on tegelikult väga keerulised, nõuab ammendav vastus palju aega. Oma kirjutiste avaldamine annab mulle võimaluse öelda "see on lühike vastus, pikema vastuse jaoks võin sind oma uudiskirja listi lisada."
Juba praegu jagan oma mõtteid, põnevaid leide ja arutlusteemasid erinevatesse chat'idesse ja gruppidesse ning uudiskiri võimaldab mul juba kirjutatu ühte patta panna.
Miks kliimamuutus nii oluline teema on, kirjutan juba tulevikus eraldi.
Kuidas?
Sisu on seinast seina, aga korraga ainult 3 punkti:
Põnevad artiklid/videod/podcast'id.
Raamatusoovitused.
Igapäevased (kuumad) arutlused, mis tihti seltskonnas tekivad: kas X on ikka keskkonnasäästlikum kui Y jne.
Tihedus?
Selgub aja jooksul.
II
Predaatori tapnud härra Schwarzenegger kutsus Greta esinema Austrian World Summit'ile ning noore kliimaaktivisti sõnum on karm. All tsitaat ja viide kogu videole (7min).
Kui veel paar aastat tagasi oleks ma seda videot vaadates mõelnud, et nooruk on liialt radikaalne, siis nüüd valdkonnaga rohkem kurssi viinuna vaatan, et räägib täiesti iseenesestmõistetavat juttu.
Kord ütles üks kolleeg ühe mu idee peale, et see on radikaalne. Seepeale tekkis arutlus, et mis on üldse radikaalse idee olemus ja jõudsime järeldusele, et tihti tunduvad ideed radikaalsed siis, kui vaadata lühikest perspektiivi ning pikas perspektiivis on needsamad ideed saanud hoopiski common sense'iks. Olgu need kultuuriliselt radikaalsed ideed nagu naiste hääletamisõigus või tehnoloogilised ideed nagu personaalarvuti.
III
Iga suvi võtan ette ühe klassikalise ulmeromaani ning seekord sai loetud hiinlase Cixin Liu Kolme keha probleemi (The Three-Body Problem). Raamatut lugema hakates tabasin end üsna kiirelt mõttelt, et kui imelik, et vahel satud just õigel ajal lugema õiget raamatut. TBP on olnud mu raamatunimekirjas juba aastaid, kuid iga suvi olen mõne muu ulmeklassika ette võtnud (Dune, Foundation jne).
TBP sisu ei hakka reetma, aga sissejuhatuseks võib öelda, et tegevus jälgib üht Hiina teadlast, kelle isa mõrvatakse Hiina kultuurirevolutsiooni nn strugle session'ite käigus. Loo jätkudes puutub noor hiinlanna kokku mitmete keskkonnaprobleemidega1 (sh ulatuslik lageraie) ning jõuab tööle teadusasutusse. Nagu pealkiri ja ka kaanepilt vihjab, on ulmeromaani keskseks teemaks kolme keha probleem ehk lahendamatu probleem füüsikas, kus kolme keha liikumist on võimatu täpselt ennustada.
Sealhulgas loeb peategelane üsna alguses Rachel Carsoni Silent Spring'i, mis oli USA keskkonnaktivismi üks algatajaid ning mille tulemusel keelustati ülimürgine pestitsiid DDT, mille tõttu suri lugematul hulgal linde (sellest ka raamatu pealkiri). TBP-s käib põgusalt läbi ka Austraalia filosoof Peter Singeri Animal Liberation, mis pani aluse loomade õiguste liikumistele ning muuhulgas ka PETA-le.
"How many other acts of humankind that had seemed normal or even righteous were, in reality, evil?"
Silent Spring on mu lugemislistis ning Animal Liberationit lugesin aasta tagasi — üks raskemaid-kurvemaid raamatuid, mida ma olen lugenud.