HAGEMON #8 — Rattaga otse EMOsse
Selline näeb välja rattaga liiklemine Tallinnas. Sõitsin oma tavapärast teed linna suunas ning Pirita kooli, Ranna, turu, keskuse ja lastehoiu kõrval oleval märgistamata ülekäigul sõitis parklast välja pööranud auto mulle otsa ja lendasin üle kapoti otse EMOsse.
Õnneks oli kiiver peas ja peale ITK-s käimist on vasak ranne kipsis (killuga murd) ja parem ortoosis. Lisaks muud väiksemad venitused, sinikad.
Seoses konkreetse kohaga, Pirita ja Tallinnaga laiemalt tekkisid mõned ettepanekud linnaplaneerijatele:
Tähistada liiklusmärkidega käidavamad ülekäigud, eriti mis on kooli, lasteaedade, hoidude jm juures. Lisada ka LED valgustus. Tegelikult võiksid uued ülekäigud arvestada ka vaegliiklejatega.
Lahendada ülekäigud tõstetud ristmikuna, mis on näiteks Pirita keskuse ees juba olemas. Lääne-Euroopas on see juba tavapraktika, et põhiteega paralleelsed ristmikud on tõstetud. Sellel mitu plussi: auto peab alati aeglustama ning kõnniteel/rattateel/kergliiklusteel liikleja saab sujuvalt üle. Kõik tõuksiga sõitjad või vankriga lapsevanemad, teavad, millest räägin.
Pirita rattatee prioriteetses järjekorras valmis ehitada. Arvestades koole, lasteaedu jms, peaks rattatee olema autoteest täiesti eraldatud, et julgeks ka lapsel lasta sõita nt Pirita südamest Pirita Marina juurest algava rattateeni.
Rattateid, kõnniteede laiendusi jm vajalikke tee-ehitusi mitte teha elurikkuse arvelt. Arvestades kliima- ja elurikkuse kriisi, on iga puu tähtis. Puudel on ka oluline roll kuumasaarte vähendamisel, mis mõjutab eriti vanemaid inimesi. Seega kui kuskil on ruumi puudu, tuleb leida muu lahendus, kui puuderivi maharaiumine.
Mitte kulutama aega ega raha autostumist suurendavatele megaprojekidele nagu seda on Mustakivi tee pikendus. Käsin eelmine suvi ka Mustakivi tee KMH projekti tutvustamisel uurimas, kuidas selline ülikallis suurt metsaraiet nõudev lasteaia kõrvalt läbiminev magistraal Tallinna kliimakavaga kokku läheb. Spoiler alert: ei lähegi. Veel kurb tõdemus ühelt kohalikult sealt tutvustuselt: Rummu teel pole isegi kaetud kõnniteed ehk inimesed peavad seal läbi pori lasteaeda, toidupoodi, ühistranspordile liiklema, aga juba planeeritakse 4-realist magistraali.
Kulutama aega ja raha ühistranspordi megaprojektidele: täiendavad hästikonditsioneeritud bussid-trammid ja täiendavad liinid koos üledimensioneeritud peatustega, kus saab iga ilmaga kuiva jalaga bussile-trammile. Kogu bussipark ka elektrifitseerida, mitte jätkata rohe(pesu)gaasiga.
Sama info saatsin ka linnale Tallinna jätkusuutliku linnaliikuvuse kava 2035 raames.
Sõitke turvaliselt, kandke kiivrit ja nõudke poliitikutelt turvalist linnaruumi kõigile.